“Слово про закон і благодать” Іларіон Київський

“Слово про закон і благодать» — запис урочистої промови митрополита Київського Іларіона середини XI століття, що містила апологію Руської землі, після хрещення влилася в сім’ю християнських народів, і панегірик Хрестителю Русі князю Володимиру Святославичу і його синові Ярославу Мудрому. У слові дано богословське осмислення місця церкви в історії Божественного домобудівництва спасіння. Одна з найдавніших пам’яток давньоруської літератури, найдавніший відомий оригінальний російськомовний літературний твір.

Оригінал.

Переклади та аналіз твору:

  • У перекладі Василя Яременка у [За виданням: Іларіон Київський. Слово про Закон і Благодать / Давня українська література. Хрестоматія. — К., 1992. — С.195-214; 626-628.] або [За виданням: Тисяча років української суспільно-політичної думки. У 9-ти т. — К., 2001. — Том I. — С.200-217.]
  • Я. В. Андруцька Дніпропетровськийнаціональний університет імені Олеся Гончара «СЛОВО ПРО ЗАКОН І БЛАГОДАТЬ» МИТРОПОЛИТА ІЛАРІОНА ЯК УОСОБЛЕННЯ ІСТОРИЧНОГО БУТТЯ ЛЮДСТВА

Текстологія та датування

До авторства Іларіона, імовірно, відноситься ряд творів, найважливіші з яких — «Слово про закон і благодать», Молитва і сповідання віри. Всі три входять до збірки останньої третини XV століття (Синодальний список) і мають загальний заголовок: «про закон, через Мойсея даному, І про благодать і істині через Ісуса Христа явленої, і як Закон відійшов, (а) Благодать і істина всю землю наповнили, і віра на всі народи поширилася, і до нашого народу російського (дійшла). І похвала князю нашому Володимиру, яким ми хрещені були. І молитва до Бога від усієї землі нашої”, ін.-Рос. «Про законѣ мωѵсѣомъ данѣѣмъ, і ω благодѣти і истинѣ исоусомъ христъмъ бывшїи. І како законъ ѿтиде, благодѣть ж і істина всю землю виконай, і вѣра въ всѧ ꙗзыкы простреся і до нашого ꙗзыка роускаго, і похвала каганоу нашемоу влодимероу, ѿ негоже крещени быхомъ і молитва кь богѫ ѿ всеа зьмлѧ нашеа». Ця добірка завершується коротким автобіографічним післямовою.

“Слово про закон і благодать” і наступні за ним Молитва і сповідання віри були виявлені в 1844 році і вперше опубліковані за даним списком московським археографом а.в. Горським. Вчений показав, що весь цикл належить одному автору, Іларіону, який назвав себе в заключній приписці. Ця атрибуція підтверджується тим, що в численних списках один з творів цього циклу — Молитва написана ім’ям митрополита Іларіона. Молитва близька за своїм змістом і стилем до слова і довгий час вважалася заключною його частиною. Існує понад 50 списків» Слова про закон і благодать ” XV—XVII століть.

Оригінал Слова був складений між 1037 і 1050 роками, так як в 1037 році була побудована згадувана в ньому Київська Церква Благовіщення Пресвятої Богородиці на Золотих воротах, в той же час згадується як жива княгиня Ірині-Інгігерда, дружина князя Ярослава, яка померла в 1050 році. Більшість дослідників датує Слово 1040-ми роками XI століття. М. д. Присєлков датував пам’ятник 1037-1043 роками. На думку Н. Н. Розова і Л.Мюллера, Слово могло бути пасхальної проповіддю. Інші дослідники, в тому числі Д. С. Лихачов, припускають, що воно було сказано в Київському Софійському Соборі і завершувалося молитвою. Мюллер виділяє зі Слова Похвалу князю Володимиру і вважає, що Слово могло бути вимовлено в день смерті князя Володимира (Василя) Святославича 15 (28) липня в 1049 або 1050 році біля гробниці князя в Десятинній церкві. У похвалі Ярославу Мудрому ” Слова про закон і благодать» Благовіщенська церква і Софійський собор згадуються як діючі храми. » Повість временних літ ” оповідає про закладення в 1037 році відразу декількох великих будівель у Києві — укріплень із Золотими воротами, Софійського собору, надбрамної Благовіщенської церкви та ін. На думку Лихачова, цей запис-зовсім не фіксація факту закладки фундаменту кожної будівлі, а» Похвала “Ярославу, що підсумовує його будівельну діяльність за всі роки правління до 1050 року і складена після 1050 року. На думку А. Н. Ужанкова, “Слово про закон і благодать «було виголошено ввечері 25 березня 1038 року в церкві Благовіщення на Золотих воротах, вже через рік після закладки фундаменту згідно»Повісті временних літ”. Втім, Лихачов вважав, що дані «Повісті временних літ» про дату закладки фундаменту можуть бути неточними.

Первісна і повна редакція збереглася в єдиному списку в збірнику останньої третини XV століття (Синодальний список). Також виділяються ще дві пізніші редакції. У скороченій редакції опущені Похвала князю Володимиру, текст, пов’язаний з Ярославом, і Молитва. Редакція складена, імовірно, в XII—XIII століттях. Відома більш ніж у 30 списках XV—XVII століть і у фрагменті XII—XIII століть. У скорочено-інтерпольованій редакції скорочено історичну частину і опущено молитву, але посилено богословський зміст. Відома не менш ніж у 10 списках XV-XVII століть.

Джерело

Дослідниками називається ряд джерел, якими міг користуватися автор «Слово про закон і благодать»: Слово на Преображення Господнє преподобного Єфрема Сирина, західнослов’янські твори — розлогі житія Кирила і Мефодія, житія святого Віта і святого Вацлава, «великий апологетик» Патріарха Константинопольського Никифора та інші візантійські твори.

Книга "Слово про закон і благодать" Іларіон Київський

Зміст

Слово звернене «ни къ невѣдущиимъ… нъ прѣизлиха насыштьшемся солодощі книжныа, не до врагомъ Божиемь иновѣрныимъ, нъ самѣмь сыномъ його, не кь странныимъ, нъ кь наслѣдникомъ нєбєснаго царьства». Думка автора рухається від старозавітного періоду, в який панував іудейський закон, до новозавітної історії, коли християнська Благодать поширилася по світу.

Автор наводить деякі старозавітні пророцтва про пришестя Христа і благодаті. Порівнюючи іудейський закон і християнську благодать, він наводить різні алегорії зі Старого Завіту. Зокрема, Юдейський закон порівнюється з Ізмаїлом, первородним сином Авраама, але народженим від рабині агарі, християнська благодать — з Ісааком, другим сином, але народженим від законної дружини Сарри. Агар зі своєю дитиною була вигнана, як пізніше розсіяні були юдеї, Син же Сарри успадковував своєму батькові, як християни успадковують Царство Небесне: “і відгнана бисть агар раба з сином еѣ Ізмаїлом’, і Ісаак’, син ‘свободниа, наслӓдник’ бисгь Аврааму, батькові своєму. І відгнані Биша Юдеї і розточені по країнах, і чяда благодѣтьнаа христиании наслѣдніци Биша Богу і Отцю”» Автор повторює християнську риторику щодо юдеїв: пришестя Христа і його спокутна жертва скасували іудейський закон, замінивши його благодаттю спасіння, тому іудейська віра стала застарілою (старою) і не повинна більше сповідатися.

Далі розкривається тема Трійці і Христа: «Єдиний сиї від Троицѣ въ двѣ естьствѣ: Божество і человѣчьство, исполнь человѣкъ за въчеловѣчению, а не привидѣниемь, нъ исполнь Богъ по божеству, а не простъ человѣкъ показавыи на землі божьскаа і человѣчьскаа». Автор називає довгий перелік проявів як божественної, так і людської природи Христа. Юдеї не прийняли Ісуса: «Приде бо на землю, посѣтить ихъ і не приаша його, понеже дѣла ихъ темна бяаху, не възлюбиша свѣта, та не з’являться дѣла ихъ яко темьна суть». За це юдеї були розсіяні по землі: “Юдейство оттолѣ погибе, і законъ по сім, яко вечьнѣи зарѣ, погасе, і расӓяни Биша Юдеї по странамъ, та не в’купь зле пребиваеть”. Інші ж народи прийняли Христа:»від язикъ ж пріать бисть”.

Поширившись по світу, благодать дійшла і до Русі:»Вӓра бо благодӓтьнаа по всеи землі прострӓся і до нашої мови рускааго доиде… людие Божі нарікохомся… синові його прозвахомъся ” . Через ідею благодаті, відкритої для всіх народів, утверджується думка про досягнуту в результаті Хрещення рівність новонаверненої Русі з іншими християнськими народами і країнами, в першу чергу з Візантією.

В останній своїй частині Слово містить Похвалу князю Володимиру-розгорнутий панегірик Хрестителю Русі, а також вихваляння його синові Ярославу: «Вся країни і гради, і людие шанують і славлять коегождо їх ‘ вчителя, іже навчиш я православнѣі вѣрѣ. Похвалимо ж і ми … велікаа і дивнаа с’творьшааго нашого вчителя і наставника, великааго кагана нашеа землі Володимера»

Автор дає позитивну оцінку руських князів-язичників — Ігоря і Святослава: «…Володимера, вънука старааго Ігоря, сина ж славнааго Святослава, иже въ своа лѣта владычествующе, мужьствомъ ж і храборъствомъ прослуша въ странахъ многах, і побѣдами і крѣпостию поминаються нынѣ і словуть. Не въ худѣ бо і невѣдомѣ землі владычьствоваша, нъ въ Руськѣ, яже вѣдома і чутна є всѣми четырьми конци землі. Сії славниі [Володимир] від славниіх ‘рожься, шляхетний’ від благородних “.

У похвалі Володимиру останній порівнюється з апостолами. Руська земля вихваляє свого “вчителя і наставника”, як інші країни — апостолів Петра і Павла, Іоанна Богослова, Фому, Марка.

Князя спонукали прийняти Хрещення як наслідування прикладом Візантії («Краще ж слышано йому бѣ завжди про благовѣрьнии землі Гречьскѣ, христолюбиви ж і сильнѣ вѣрою, како єдиного Бога въ Троици чтуть і кланяються»), так і особисте благочестя, певне Божою волею («…приде на нь посѣщение Вышняаго, призрѣ на нь всемилостивое око благааго Бога, і въсиа разумъ въ сердци його».

Християнство поширилося по всьому народу:»заповѣдавъ по всеї землі і крьститися в ім’я Отця і Сина і Святого Духа, і ясно і велегласно в ндѣх градѣх славитися Святѣі Трійці, і всѣм ‘бити Християном’ малим і великим’, рабом ‘і свободниим, сумним і старим, бояром ‘і простим, богатим і убогим'”. Говориться, що під час хрещення Русі одні хрестилися на переконання, а інші за наказом — «страхом повелівшааго крещаахуся, понеже Бе благовірство його з властію с’пряжено».

Звернення Володимира в справжню віру представлено як диво. Він не бачив Христа «не знав ні закону, ні пророків, не чув Апостольську проповідь, не бачив чудес, що творяться святими, але “безъ всѣхъ сихъ притече къ Христу, токмо від блага съмисла і дотепиа разумӓвъ, яко є Богъ единъ творець невидимыимъ і видимыим” .

Серед християнських чеснот князя виділяється щедрість милостиню: «хто исповѣсть многыа твоа нощныа милостиня і дневныа щедроти… просящиимъ подаваа, нагыа одѣвая, жадныа і алчныа насичуючи, болящиимъ всяко утѣшение посылаа, должныа відкупляючи, работныимъ свободу дая».

У справі поширення віри Володимир зближується з рівноапостольним імператором Костянтином Великим. Часті наради Володимира з єпископами про те, “како в человецех цих, новопознавшіх Господа, закон уставити”, уподібнюються першому Нікейському собору, скликаному Костянтином. Церква Володимира незрівнянна ні з якою у всій полунощной країні зі Сходу до заходу.

Далі слід невелике оповідання про князя Ярослава (званим своїм крестильным ім’ям Георгій) як про продовжувача справ батька: «Добръ ж зѣло і вѣренъ послухъ сынъ твої Георгія… Іже недоконьчаная твоя наконьча, акы Соломонъ Давидова… Побач ж і градъ, величьством сиающь, виждь церкви цветущи, виждь христианьство растуще, виждь град, іконами святыихъ освѣщаемь і блистающеся, і тимианомъ обухаемь, і хвалами божественами і пѣнии святыими оглашаемь».

У заключній частині автор коротко формулює богословське значення хрещення Русі і фігури Володимира: «Радуйся, въ владыкахъ апостоле, не мертвыа тӓлесы в’скрӓшав, нъ душею ни мертві, умерьшаа недугомь идолослужениа в’скрӓсивъ!”(“Радуйся, апостол серед пануючих, воскресив не мертві тіла, але нас воскресив, мертвих душею, смерть зазнали від недуги ідолослужіння!”) Автор просить Володимира молитися про свої землі і народ, щоб він і надалі перебував у мирі і благочесті, славив праву віру і був уберігаємо Богом від навали, полону, голоду та інших напастей.

“Рім’скаа країна «в слові» хвалить ж похвальними гласи… Петра і Павла” і названа в загальному ряду християнських країн. Наявність різких антиіудейських пасажів, на думку Л.Мюллера, може свідчити, що Слово могло служити зборами матеріалів для антиіудейського полемічного документа, але саме по собі таким не було, оскільки автор вважав, що пішов у минуле іудаїзм неактуальний («іудейство бо преста, і закон от’іде», «Іюдея мл’чіт»). Язичництво отримує в слові повністю негативну оцінку, воно розглядається як беззаконня, служіння бісам і тьма невідання. У загальних виразах засуджуються “учения єретическаа «і слідування» лжууму якому пророку” — ймовірно, засновнику ісламу.

Автор Слова для доведення величі та історичної значущості князя Володимира залучив великий богословський і церковно-історичний матеріал, проте переосмислив ряд положень і цитат книг Святого Письма. У числі переосмислених знаходяться цитати з Євангелія і Псалтиря. Цитати з Псалтиря вживаються також для посилення емоційного звучання.
Джерелознавство

У “Слові про закон і благодать” вбачалися антиіудейські, антивізантійські або антиболгарські тенденції. Починаючи з роботи і. м.Жданова 1904 року, «Слово про закон і благодать» часто розглядалося як антивізантійское твір і пов’язувалося з ідеологічною підготовкою русько-візантійської війни 1043-1046 років. Ця точка зору була поширена в радянській історіографії. Ряд дослідників розглядав ідеї Слова як протиставлення суворому аскетизму Візантії менш суворого руського православ’я київського періоду і навіть відображення симпатій до язичництва. А. М. Молдован розглядає Слово в контексті обставин поставлення Іларіона. Всупереч встановленому порядку, митрополит був поставлений не в Константинопольській Патріархії, а на соборі руських єпископів, що розглядається як прояв «ввічливої непокори» русі по відношенню до Візантії. У написаному незадовго до цього слові обґрунтовувалося право Русі на рівність серед інших християнських народів і готувалася грунт для реалізації князівського рішення про самостійне поставленні митрополита.

Дані положення відкинуті Л. Мюллером. На його думку, приналежність до Православної церкви для Іларіона була першою цінністю, а причетність до руського народу і держави — другою. Внутрішній зв’язок автора з його землею, народом і державою не призводить до ворожого ставлення до інших християнських народів. Візантія в творі названа “благовірної країною грецької”, а Константинополь — новим Єрусалимом. Мюллер відзначає відсутність у слові антилатинської полеміки, хоча час його складання близький до поділу церков у 1054 році.

Також Слово розглядалося як пам’ятник, який стверджував рівноправність народів, «мова політична, що відображає запити і потреби руської дійсності, написана з щирим патріотизмом, пронизана гострою історіософічною думкою».

Книга "Слово про закон і благодать" Іларіон Київський

Молитва і сповідання віри

Молитва в списках часто зустрічається окремо від Слова. Має покаянний літургійний характер. Присвячена новонаверненій руській землі. Автор підносить подяку Богу за те, що він її «исторг з згуби ідолослужіння», і молить і надалі проявляти Свою милість і заступництво. Частково видозмінена Молитва мала самостійне побутування у великій кількості списків і представлена двома редакціями.

Сповідання віри було складено Іларіоном при його поставленні митрополитом, що випливає зі слів автора в кінці тексту:»і моліть про мене, честнеі вчителя і владики Руски земля “. Сповідання є тільки в Синодальному списку і являє собою варіант Нікео-Цареградського символу віри, доповнений короткими міркуваннями Іларона на догматичні теми зі згадками визначень з третього по сьомий Вселенських соборів, що стосуються двох природ Христа і шанування ікон. Побудовано за типом візантійських тлумачень Символу віри.

В кінці знаходиться автобіографічна приписка про поставлення Іларіона митрополитом: “Аз милостию человеколюбіваго Бога мних і пресвітер Іларіон зволенням його від богочестивих єпископів священ бих і настолован в веліцем і богохранімом граді Киеве яко бити в ньому митрополиту, пастуху ж і вчителю. Биша ж сі в літо 6559 пануючу благовірному кагану Ярославу синові Володимирю, амінь “. Сповідання віри з примикає до нього авторським записом Іларіона відомі тільки в складі Синодального списку.

Значення та вплив

У Слові в художньо досконалому і богословськи обгрунтованому вигляді виражена апологія новопросвещенной країни і її Хрестителя князя Володимира. На думку М. М. Розова, Слово відрізняється першорядною важливістю ідейно-політичного змісту і досконалістю форми. Розглядається як твір, з якого почалася власна історія давньоруської літератури.

Імовірно з творами Іларіона був знайомий вірменський письменник XII століття католікос Нерсес Шноралі.