Записки історично-філологічного відділу ВУАН — неперіодичні наукові збірки Історично-філологічного відділу ВУАН (до 1921 — УАН), які видавалися в Києві упродовж 1919–31 за редакцією П.Зайцева, А.Кримського, М.Грушевського та О.Грушевського. В “ЗІФВ” вміщувалися розвідки та матеріали з усіх періодів історії України, історії суспільно-політичної думки, етнографії, фольклористики, мистецтва, мовознавства, а також наукова хроніка, огляди, рецензії, бібліо- та біографічні матеріали українських учених: А.Кримського, М.Петрова, Д.Багалія, С.Смаль-Стоцького, Є.Тимченка, В.Данилевича (усі в кн. 1), М.Сумцова, С.Єфремова, О.Грушевського, А.Ніковського (усі в кн. 2/3), А.Лободи (кн. 4), В.Перетца (кн. 12) та інших. Вийшло 26 книг у 22 випусках (подвійні книги 2/3, 7/8, 13/14, 21/22), з яких тільки 6, 11, 17, 20, 24 та 26 складаються з праць Історичної секції ВУАН.
Здвоєна книга 26/27 “ЗІФВ” (ред. А.Кримський) знищена 1929 через арешти науковців у справі “Спілки визволення України” (1929–1930). За нумерацією знищеної книги замість неї видрукувано видання з працями “Історичної секції” (ред. М.Грушевський).
Зміст
- М.І. Петров. Київська Академія (З нагоди минулого 300-ліття її існування).
- В. Модзалевський. Перший військовий підскарбій (1663—1669) Роман Ракушка (Нарис його життя та діяльности).
- І.І. Соколов. Про відносини Української церкви до грецького Сходу на прикінці XVI та на початку XVII ст. за нововиданими матеріялами.
- Ф. Сушицький. До історії поетичних оповідань про Михайлика й Золоті ворота та про Батия.
- Д.І. Багалій. Олександра Яковлевна Єфименкова (1848—1918).(Оцінка її наукових праць).
Замітки та матеріали - М.І. Петров. Про різьблену панагію з Звіринецьких печер, що ніби-то належала першому київському мітрополіту Михаїлу Сирину.
- М. Стороженко. Осадження м. Крилова.
Критика та рецензії - [В. Данилевич]. K. Weule, E. Bethe , B. Schmeidler , A. Doren, P. Herre. Kulturgeschichte des Krieges. Verlag und Druck von B. G. Teubner in Leipzig und Berlin. 1916 (з серії „Aus Natur und Geistwelt). 561 Bändchen.
- [М.І. Петров]. В.Г. Ляскоронскій. Кіевский Вышгородъ въ удѣльно-вѣчевое время. СПБ. 1913.
- [М.І. Петров]. К. В. Шероцкій. Кіевъ. Путеводитель. Съ планомъ г. Кіева и 58-ю иллюстраціями. Изданіе В. С. Кульженко.
- [А. Лобода]. С. А. Щеглова. „Богогласникъ. Историко-литературное изслѣдованіе.
- [Ф. Сушицький, Пав. Зайцев]. С. А. Щеглова. Описаніе рукописей Кіевскаго художественно-промышленнаго И научнаго музея. Петроградъ 1916.
- Отдѣльный оттискъ изъ Извѣстій Отдѣленія русск. яз. и слов. Имп. Академіи Наукъ, т. XXI, (1916 г.), кн. 1.
- [Пав. Зайцев]. Байки Левка Боровиковського. З його портретом і біографією. Під редакцією Гр. Коваленка. Видавниче Т-во „Сіяч. Черкаси, жовтень, 1918 р.
- [Пав. Зайцев]. Звіт управи ґімназийних наукових курсів з українською викладовою мовою у Відни, III., ул. Радецкого, ч. 2, за шкільний рік 1914/15
- Д-р В. Щурат: – Боденштедтова „Поетична Україна.
- Урядова часть— Управи. Відень. 1915.
- Бібліографія
- Доповнення до покажчика літератури про Г. X. Квітку та його твори.
Частина офіціяльна. - Пояснююча записка до проекту організації Історично-Філологічного Відділу Української Академії Наук.
- Життєпис академика Дмитра Йвановича Баталія.
- Бібліографія праць акад. Д. І. Багалія.
- Життєпис академика Агатангела Евтимовича Кримського.
- Бібліографічний показник друкованих писань проф. A. Е. Кримського.
- Бібліографія праць проф. Ст. О. Смаль-Стоцького.
- Протоколи Історично-філологічного відділу за 1919 р.
- Життєпис проф. В. Е. Данилевича (Складений їм самим).
- Праці В. Е. Данилевича.
- Оцінка наукових праць професора В.Е. Данилевича.
- Життєпис проф. Є.К. Тимченка (Складений їм самим).
- Праці проф. Є.К. Тимченка.
- Оцінка наукових праць проф. Є.К. Тимченка.
К.: Друкар, 1919. — 223 с.